"אם אין אני לי מי לי "

 

"אם אין אני לי מי לי ?

וכשאני לעצמי מה אני ?

ואם לא עכשיו אימתי? "  (הלל הזקן).

 

במשפט עמוק זה של הלל הזקן גלומה פילוספיית חיים שלמה במטרה ללמדנו כיצד יש לחיות את חיינו . המשפט עצמו בנוי משלוש שאלות כשהאחת מובילה אל האחרת .

 

השאלה הראשונה: " אם אין אני לי מי לי ? "

כלומר אם אני לא אתקן את עצמי , ואת מידותי ואשפר את עצמי להיות אדם טוב יותר המקרין על סביבת חייו בדרכו להגשמת יעודו בעולם , מי יעשה זאת  עבורי ?......... הן זה תפקידי שלא לומר מחויבותי ?.

 

בקלות ניתן להבין משפט זה ברוח הזמן אם אני לא אדאג לעצמי אף אחד לא ידאג לי ומכאן קצרה הדרך למצב בו  " איש איש לעצמו ואיש איש לביתו,  ואין ערבות הדדית ואחריות חברתית. והרי לכך בטוח לא התכוון הלל הזקן שהרי "כל ישראל ערבים זה לזה."

ובכל זאת ניתן לתרץ ולומר שמשום שחובתי לעצמי להשתפר ולהתקדם, שיפור מידות והתקדמות להגשמת היעוד . אין חובה אמיתית  על אף אדם גם לא לקרוב אלי ביותר לעשות את תפקידי,  ואם אדם עוזר לי אז טוב אעשה שאוקיר לו תודה ואם הוא לא עוזר לי, אז אין לי מה לכעוס או להיות מתוסכל שהרי או לא חייב לי כלום .

 

 

השאלה השניה " וכשאני לעצמי מה אני ? "

כלומר כשאני נמצא ב "ד" אמות , לבד מכונס בחדרי מול המראה ללא הסחות וללא אנשים,שארצה להרשים או למצוא חן בעינהם. אלא פשוט לבד עם עצמי . ואז מה אני שווה באמת ? כלומר הבט במראה הייה ישר עם עצמך ותאמר לעצמך את האמת.

במה אני לא בסדר? מה לא עשיתי טוב? היכן עלי להשתפר ? האם האגו מניע אותי ?

מה חשוב באמת ? וכ''ו .

לאחר שאני מתעמת עם נבכי נפשי ויודע את התשובות ונחשף לאמת הפנימית שלי מגיעה השאלה השלישית.

 

השאלה השלישית  "ואם לא עכשיו אימתי? "

אם עכשיו לא אעשה מעשה אמיתי הכרחי לשיפור ולהתקדמות אז מתי ?

אנשים לצערנו מעבירים חיים שלמים בידיעה מה יש לעשות אך דוחים זאת באמתלה שהזמן לא מתאים . האם בכלל קיים מושג כזה זמן לא מתאים

" אין זמן טוב לעשות מעשה טוב " .

 

ולסיכום:

ראשית דע שיש לך יעוד בעולם הזה שעליך להגשימו תוך שיפור מידותיך ,זו חובתך כלפי עצמך זו המשימה הפרטית שלך אף אחד לא חייב לעזור לך במילויה וברור כי הזמן שניתן לך להגשמתה מוגבל ולעיתים לצערנו מוגבל ביותר , ועל כן יש להתחיל עכשיו.......

 

 

 

 

 לקבלת מאמרים, עדכונים, שינויים ואירועים בביה"ס הבודו ארט הרשמו!

שם אימייל